Játra, nenápadný orgán schovaný v pravém podbřišku, hrají v našem těle klíčovou roli. Jsou zodpovědná za filtrování škodlivin, produkci žluče nezbytné pro trávení tuků a tvorbu bílkovin. Bohužel, tato nenahraditelná „továrna na zdraví“ čelí v dnešním světě mnoha nástrahám, které vedou k tzv. problémům s játry.
Co se skrývá pod pojmem „problémy s játry?
- Ztukovatění jater (steatóza): Hromadění tuku v jaterních buňkách, které může vést k závažnějším onemocněním, jako je cirhóza a rakovina jater.
- Virová hepatitida A, B a C: Infekční onemocnění jater způsobená viry.
- Alkoholické onemocnění jater: Poškození jater způsobené nadměrnou konzumací alkoholu.
- Autoimunitní onemocnění jater: Poruchy imunitního systému, které napadají a ničí vlastní jaterní buňky.
Jaké jsou příznaky problémů s játry?
Mnoho problémů s játry probíhá zpočátku bez zjevných příznaků. V pozdějších stadiích se však mohou objevit:
- Únava
- Nevolnost a zvracení
- Ztráta chuti k jídlu
- Bolest břicha
- Zežloutnutí kůže a očí (žloutenka)
- Tmavá moč
- Svědění kůže
- Otok nohou a břicha
Očista jater neboli detoxikace jater je vhodná pro každého, protože játra jsou “čističkou” těla, tedy nejdůležitější orgán pro detoxikaci celého organismu. Především na jaře můžeme zaznamenat oslabení jater i žlučníku. Játra ovlivňují celkové zdraví organismu a mají velký vliv na nádorová onemocnění, cévní potíže a alergie. Pokud jsou játra zanesena toxiny, poznáme to především na neustálé únavě a nervozitě, protože špatná funkce jater má neblahý vliv na nervy. Jaterní očista je tedy velmi vhodná na jaře, ale i v jiných částech roku.
Jak předcházet problémům s játry.
Pro udržení zdravých jater je klíčové dodržovat několik zásadních postupů:
Zdravá strava: Konzumace vyvážené stravy bohaté na ovoce, zeleninu, celozrnné produkty a kvalitní bílkoviny je klíčová pro optimální funkci jater.
Omezení alkoholu: Nadměrná konzumace alkoholu může způsobit poškození jater. Doporučuje se omezit nebo vyvarovat se nadměrnému pití alkoholu.
Fyzická aktivita: Pravidelná fyzická aktivita podporuje oběh krve a pomáhá udržovat optimální hmotnost, což je pro játra výhodné.
Ochrana před toxiny: Minimalizace kontaktu s toxickými látkami a škodlivými chemikáliemi může chránit játra před poškozením.
Dostatek vody: Pití dostatečného množství vody pomáhá odplavovat toxiny z těla a udržovat optimální hydrataci jater.
Kontroly hladiny cukru: Udržování stabilní hladiny cukru v krvi snižuje zátěž na játra.
Fakta o Játrech
Játra jsou jedním z mála orgánů v lidském těle, které mají výjimečnou schopnost regenerace. Dokáží se regenerovat i po ztrátě části své hmoty.
Játra jsou největší žlázou v lidském těle a váží přibližně 1,5 kg. Jsou také jedním z nejtěžších orgánů.
Každý den játra vyprodukuje až půl litru žluči, což je klíčová tekutina pro trávení tuků ve střevech.
Játra jsou hlavním centrem detoxikace v těle. Pomáhají rozkládat a odstraňovat toxiny, čímž chrání organismus před negativními vlivy.
Játra hrají klíčovou roli v metabolismu glukózy, tuků a bílkovin. Jsou také místem skladování železa a vitamínů.
Játra mají schopnost regulovat hladinu cholesterolu v krvi, což je důležité pro kardiovaskulární zdraví.
Játra jsou spojena s nervovým systémem a mají vliv na řízení hladiny cukru v krvi.
Co játrům nejvíce škodí?
Pokud přemýšlíte o detoxikaci jater, je na místě vědět, co jim nejvíce škodí. Začneme nejdříve špatnými stravovacími návyky.
Nejen před plánovanou očistou, ale i jako preventivní ochranu jater byste měli maximálně omezit tučná jídla, smažené a hodně solené pokrmy. Stejně tak jsou na tom i pečená jídla, přemíra cukru, uzenin a také tučné mléčné výrobky. Vynechejte taky polotovary a instantní jídla. Snažte se omezit i potraviny s obsahem lepku.
Nezapomínejte na
Nezapomínejte ani na dostatečný pitný režim. Pijte hlavně vodu, neslazené minerálky nebo kvalitní zeleninové džusy. Snaže se omezit kávu – kofein taktéž zatěžuje játra.Ani alkohol a cigarety nejsou s játry kamarádi. Alkohol může způsobit záněty jater nebo cirhózu, nikotin zase zbytečně zatěžuje játra.
V neposlední řadě bychom měli zmínit léky, zejména pak antibiotika.Pokud musíte pravidelně užívat nějaká léčiva, samozřejmě je vysazovat nesmíte. Rovněž například antibiotika by měla být užívána, pouze pokud je to nezbytné.
S čím bývají spojené problémy s játry?
Jaké signály k nám vysílají játra, když jsou přetížená? Objeví se problémy s trávením, budete mít neustále nafouklé břicho. Budete stále unavení. Může vás trápit také nespavost, nejčastěji mezi 23.-3 hodinou ranní. Proč? V tomto čase játra nejvíce pracují.
Problémy s játry bývají spojené i s návaly tepla a zimy, s tmavou močí, světlou stolicí, nadýmáním nebo zežloutnutím očního bělma. Mezi nejčastější příznaky špatné funkce jater patří špatné trávení, únava, vyrážka či bolesti hlavy.
Pečujte o svá játra
Pečujte o svá játra jak jen nejlépe dovedete. Doporučuji udělat 1-2x ročně očistu jater pomocí LIVER + je to doplněk stravy, který byl speciálně vyvinut na základě několikaleté stude pro podporu jaterních funkcí a normální činnosti jater. Jedná se o zcela unikátní kombinaci živých probiotických bakterií, obohacené o vybrané vitamíny, cholin a přírodní bylinný extrakt z plodů ostropestřce mariánského, který je účinným a silným antioxidantem a přispívá k celkové vitalitě a harmonizaci organismu. Denní dávka obsahuje probiotiku z 30 miliard bakterií.
Pingback: Jak udržet játra v dobrém stavu. Jsou vaše játra nemocná/zdravá? - Probioharmony